Przejdź do treści Przejdź do stopki

Krakow DIANA Accelerator

O krakowskim Akceleratorze DIANA

Krakowskie instytucje zdecydowały się połączyć siły, aby przyłączyć się do rozwoju sieci NATO DIANA, oferując zarówno nowoczesny program inkubacji i akceleracji, jak i lokalizację w pięknym Krakowie.

Krakowski Park Technologiczny i Akademia Górniczo-Hutnicza wprowadzą razem przyspieszone rozwiązania technologiczne o podwójnym zastosowaniu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa.

Lokalizacja i ekosystem

Innowacyjny i piękny Kraków

Kraków jest łatwo dostępnym miastem o silnym akademickim, deeptechowym i startupowym ekosystemie z licznymi nagrodami i wyróżnieniami za jego szczególną atrakcyjność dla biznesu.

Dzięki swoim urzekającym zabytkowym dzielnicom, barwnej kulturze oraz znakomitej kuchni Kraków jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Za sprawą długofalowego rozwoju korporacji międzynarodowych, dostępności niezbędnych usług i udogodnień zaobserwować można wzrost liczby mieszkańców pochodzących z innych krajów.

Sieć zorientowana na innowacje

KPT i AGH posiadają w swoim portfolio ponad 30 programów i liczne projekty w zakresie badań, rozwoju i innowacji oraz dysponują setkami ekspertów, co pozwala im na podjęcie się realizacji wszelkich zadań z zakresu nowych i przełomowych technologii (EDT).

Pracownicy AGH są otwarci na wsparcie wszelkich spinoffów i startupów deeptechowych poprzez strategie ochrony praw własności intelektualnej. Dzięki potencjałowi innowacyjnemu AGH uzyskano dużą liczbę patentów, znaków towarowych i wzorów użytkowych. Rocznie AGH uzyskuje blisko 100 patentów, a sama udziela kilkudziesięciu licencji.

Oprócz własnego potencjału obaj partnerzy konsorcjum korzystają z szerokiej sieci instytucji i firm wspierających innowacje. Niniejsza współpraca sprawdziła się w projektach na szczeblu regionalnym, państwowym i międzynarodowym. Kluczowe sieci pozwolą Akceleratorowi DIANA w Krakowie zwiększyć liczbę wniosków o udział w programie DIANA oraz wzbudzą zainteresowanie projektami o podwójnym zastosowaniu. Ponadto ekosystem umożliwia również kontakt z ekspertami z zakresu różnych nauk i technologii, mentorami i partnerami biznesowymi.

Współpraca między KPT i AGH

Współpraca między tymi dwoma partnerami ma długą historię. Akademia Górniczo-Hutnicza posiada akcje KPT i jest reprezentowana w jego radzie nadzorczej. Kluczowi pracownicy KPT wygłaszają wykłady gościnne, przekazując tym samym praktyczną wiedzę z różnych dziedzin nauczanych na AGH. KPT jest partnerem wielu konferencji i projektów studenckich, a AGH wspiera KPT w Europejskim Centrum Innowacji Cyfrowych (EDIH).

Nasza współpraca bilateralna dotyczy zagadnień takich jak gry komputerowe, inteligentne miasta, technologie kosmiczne i przemysł 4.0. Zobowiązanie do wspólnej pracy nad opracowywaniem technologii podwójnego zastosowania i przyspieszaniem rozwiązań technologicznych na rzecz obronności i bezpieczeństwa stanowi naturalne przedłużenie wieloletniej relacji tych dwóch instytucji.

Krakowski Park Technologiczny

Krakowski Park Technologiczny specjalizuje się w pracy ze startupami technologicznymi i we wprowadzaniu nowych technologii w przemyśle. KPT, będący inkubatorem i akceleratorem, ma doświadczenie we wspieraniu setek startupów i ponad 25 korporacji przemysłowych. Doświadczenie w 17 programach akceleracyjnych oraz prowadzenie pierwszego w Polsce programu wsparcia technologii podwójnego zastosowania dowodzi, że KPT jest zdeterminowany, skoncentrowany i wytrwały we wspieraniu nowych technologii. Przez ostatnie dwa lata aktywnie współpracowaliśmy z polskim Ministerstwem Obrony, aby stać się jeszcze lepszym partnerem w sieci Akceleratorów DIANA.

Dowiedz się więcej

Akademia Górniczo-Hutnicza

Akademia Górniczo-Hutnicza to czołowa polska publiczna uczelnia techniczna z ponad stuletnią historią, która aktywnie uczestniczy w tworzeniu innowacyjnych technologii, w tym technologii nowych i przełomowych (EDT) obejmujących 9 z 10 takich technologii NATO. Jej największymi atutami są doświadczona kadra, zasłużeni naukowcy, zaawansowane laboratoria, największa infrastruktura superkomputerowa w Polsce, wyjątkowy kampus w sercu Krakowa, a przede wszystkim więzi, które łączą społeczność AGH z sektorem prywatnym i publicznym.

Dowiedz się więcej

Stopka